Ще не встигли вщухнути неймовірні емоції від Міжнародного пісенного фестивалю «Доля-2014»,  а  Президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» вже відрядив до Румунії делегацію переможців фестивалів «Доля» та «Соловейко України» разом  із заступником директора Фонду Тетяною Мельник та  головою журі, народним артистом України Мар’яном Гаденком в рамках святкування 200-ї річниці з Дня народження Т. Г. Шевченка та 151-ї річниці від Дня народження української письменниці Ольги Кобилянської.

На запрошення Союзу українців в Румунії та Міністерства культури Румунії, делегація Фонду відвідала чимало історичних місць та культурних подій, зокрема побувала на руїнах Княжого замку, у монастирі Йоана Сучавського, де вклонилася мощам святого, у  монастирі Драгомирна, де просто вражає різьба по каменю, бібліотека старовинних рукописів та аромат засушених яблук…

Ну і, звичайно, виступи. Їх було аж чотири. Перший концерт стипендіати Фонду подарували щирим мешканцям містечка Негостина, Сучавського повіту. Виявляється, тут давав один із своїх останніх концертів незабутній Назарій Яремчук, про що свідчить меморіальна дошка на негостинському будинку культури. На вдячність за приїзд негостинці подарували нашій делегації море овацій, український гопак та великий фуршет із румунським колоритом.

На другий день візиту делегація відвідала культурно-мистецький центр Союзу українців в Румунії, розташований у місті Сучава, де разом із його головою, паном Бориславом Питрашуком, обговорила питання щодо подальшої творчої співпраці, а ввечері співочі стипендіати Фонду – Алла Величко, Уляна Філь, Олеся Франків, Олександр Атодирес, Юлія Мартинова, Лавінія Леонте (Румунія), а також народний артист України Мар’ян Гаденко, заслужена артистка України Світлана Мирвода та ведучі  Євсебій Франсенюк (Румунія) та Ірина Макеєва (Україна) дарували українських пісень гостям та жителям м. Серет.

А далі на нас чекав Бухарест з його неповторною архітектурою, широкими вулицями, чисельним транспортом та симпатичними мешканцями. Часу було не так вже й багато як для ознайомлення зі столицею, але завдяки тому, що делегацію розмістили в центральному готелі Бухаресту, ми встигли скрізь: оглянули пам’ятки, зробили міні-шопінг, набрали сувенірів для родичів, і, звичайно, поласували запашною кавою по-румунськи.

Свою увагу і шану нам засвідчив посол України в Румунії, його ексцеленція, пан Теофіл Бауер, запросивши делегацію за круглий стіл до Посольства. А ввечері пан Бауер разом із депутатом у румунському парламенті для українців в Румунії паном Іваном Марочко, першим заступником голови СУРу паном Іваном Робчуком та ініціатором нашої поїздки, радником Міністерства культури Румунії пані Ярославою-Орисею Колотило вітали всіх наших артистів на сцені Бухарестського Будинку культури імені Петефі Шандора. В концерті до 200-річчя Т. Шевченка разом із українськими співаками – стипендіатами Фонду – взяли участь і представники Румунії, зокрема лауреат фестивалю «Доля-2014» Лавінія Леонте виконала пісню незабутнього Миколи Мозгового «Мій рідний край», представник румунського православного духовенства, отець Михайло Кобзюк заспівав «Аве Марія» Шуберта, ансамбль «Молода надія» з містечка Сока-Тіміш порадував гопаком, а актриса театру «Чокерлія» Дойна Гіцеску прочитала шевченківський «Заповіт» румунською мовою.

Але все на світі має своє завершення, добігала кінця й наша подорож, та по дорозі додому на велике прохання мешканців м. Гура Гуморулуй ми заїхали до них, аби разом  відзначити 151-у річницю з Дня народження української письменниці Ольги Кобилянської на її малій Батьківщині.  Окрім покладання квітів від Бо президентський фонд Леоніда Кучми «Україна» та виконання Гімну України біля пам’ятника письменниці, переможці фестивалів «Доля» й «Соловейко України» подарували румунським буковинянам ще декілька українських пісень, серед яких була й названа давно вже народною пісня Мар’яна Гаденка «Доле, моя доле», яку стипендіати Фонду виконали хором. Зворушливо і водночас приємно було бачити на обличчях присутніх на заході представників духовенства, освіти, влади, поліції та громадськості міста змішані емоції радості і смутку від співу наших українських соловейків.

 

   Всі учасники українського «десанту» щиро дякують особисто Президенту України 1994-2005 рр. Леоніду Даниловичу Кучмі, директору Фонду Сергію Анатолійовичу Цепеннікову та берегині фестивалів Тетяні Михайлівні Мельник за можливість спілкування через пісню та українське слово з представниками інших держав, що значно збагачує внутрішній світ і дає наснаги творити далі (Переможці фестивалів різних років неодноразово побували завдяки підтримці Фонду в Парижі, Москві, Прибалтиці тощо). Дякуємо всім, хто долучився до цієї незабутньої подорожі, всім її учасникам – ви всі просто неймовірні!!!